48 Haber Ajansı / GHA - MİLAS / Milas'ta ardı ardına orman yangınları
Milas'ta ardı ardına orman yangınları - VİDEOLU
Milas'ta sabahs aatlerinde başlayan yangının ardından 2. bir yangın daha başladı. Müdahaleler havadan, karadan sürüyor.
Milas ilçesinde Akgedik Barajı ve Yusufça Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda çıkan yangının ardından, Ortaköy ve Türbe mahallelerine yakın mevkiide ikinci bir yangın daha çıktığı öğrenildi.
Edinilen bilgiler ve iddialara göre, Ortaköy ve Türbe mahallelerine yakın ormanlık alandan yükselen dumanlar üzerine vatandaşlar 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbarda bulundu.
Milas'ta orman yangını
Milas Akgedik barajı Yusufça mahallesi yakınlarında sabah saatlerinde çıkan orman yangınını kontrol altına alabilmek için tüm ekiplerimiz havadan ve karadan aralıksız mücadele veriyor.#OrmanınKahramanları cansiperane bir şekilde #YeşilVatan'ı savunuyor. pic.twitter.com/xgHZ5JhJew
— Dr. İdris AKBIYIK (@idrisakbiyik) July 27, 2024
Dumanların kısa sürede alevlere dönüştüğü bölgeye Muğla Büyükşehir Belediyesine ait itfaiye ekipleri ve Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ekipler sevk edildi. Yangına karadan başlatılan müdaheleye havadan sa söndürma uçak ve helikopterlerinden destek geldi. Bölgede an itibariyle hem Akgedik Barajı ve Yusufça Mahallesi hem de Ortaköy ve Türbe mahallelerine yakın ormanlık alanda süren yangınlara 5 helikopter, 6 uçak, 22 arazöz, yüzden fazla orman işçisi ve itfaiyeci ile yoğun müdahale sürüyor.
Milas Orman yangını - 48 Haber Ajansı
Havanın rüzgarlı, kuru ve düşük nemli olması, yangın söndürme çalışmalarını zorlaştırıyor. Ancak dört koldan müdahale de sürüyor. Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık da vatandaşları dikkatli ve duyarlı olmaları konusunda uyardı.